duvar-kagidi

Duvar kağıdı

Duvar kağıdı uygulanan mekanlara görsellik katması ve temizliği kolay olması nedeni ile günümüzde boyaya nazaran tercih edilen bir dekoratif üründür.Duvar kağıdı her zevke uygun çeşitleri oldukça fazla olmasının yanısıra temizliği kolay olması sebebi ile de tercih edilmektedir.

Duvar kağıdı nedir?

Duvar kağıdı düz ve temiz duvar zeminlerine uygulanan vinil,Tekstil taban ve kağıt malzeme türlerinden üretilen.Silinebilir ve boyanabilir özelliklere sahip çeşitleri bulunan.Hem duvarlara hemde tavanlara uygulanabilen.Renk ve desen bakımından bir çok çeşiti bulunan hemen hemen her zevke uygun olarak üretilen özel toz su bazlı yapıştırıcı kullanılarak uygulanan. 52 cm,70cm ve 106 cm genişlik ölçülerinde 7,10,ve 15 mt uzunluklarına sahip ebatlarda üretilen ev,işyeri,otel ve benzeri mekanlara komple veya fon olarak uygulanması ile seçilen desen,renk ve özelliğe göre görsellik katarak şık ve gösterişli hava veren bir üründür.Yerli duvar kağıdı ve ithal duvar kağıdı olarakta sınıflandırılmaktadır.

Duvar kağıdı türleri nelerdir?

  • Vinil (vinly)
  • Tesktil
  • Kağıt


Vinil duvar kağıdı nedir?

Kağıt astar üzerine polivinil klorür(PVC) (vinil) uygulanarak üretilen silinebilir,antibakteriyel,kolay kolay leke ve kir tutmaz,solmaz uygulanabilirliği ve sökülmesi kolaydır.

Tesktil duvar kağıdı nedir?

Genel olarak kağıt tabanlı duvar kağıtlarıdır.Bir veya birden fazla birleşimden üretilen bir duvar kağıdı türüdür.

Kağıt esaslı duvar kağıdı nedir?

Çeşitli türde kağıtlar ile yapılan ve çok uzun yıllardır kullanılan bir duvar kağıdı türüdür.Geleneksel duvar kağıdıdır. bir tarafına resim veya desen baskı uygulanarak kağıt malzemeden yapılır.

Duvar kağıdı çeşitleri nelerdir?

Boyanabilir

Hem duvar zeminlere, hemde tavanlara uygulanan boyanabilir özelliğe
ve çeşitli desenlere sahip bir çok kez boyanabilir özelliği bulunan ve dilediğinde boyamadanda kullanılabilen bir duvar kağıdı çeşididir.

Silinebilir duvar kağıdı

Hemen hemen her çeşit duvar kağıdı silinebilir.Ancak her duvar kağıdı kendine has ,doku ve malzemesi açısından farklılık gösterdiği gibi silinebilirliliğide farklılık gösterir.Bunun için ürünün satın alındığı firmaya danışılması veya ürün açıklama etiketi incelenmesiyle öğrenilebilir.

Duvar kağıdı kullanım alanları

Son dönemlerde dekarasyonu ve kolay kullanımı bakımından oldukça tercih edilen ve şık görünüşünden dolayı otellerde,evlerde,işyerlerinde,iç dekarasyon olarak uygun zemin ve yüzeye sahip her türlü ortamlarda kolaylıkla kullanılabilir

Duvar kağıdı ölçüleri

  • 52 cm (genişlik) 10 mt(uzunluk)
  • 70 cm (genişlik) 10 mt(uzunluk)
  • 106 cm (genişlik) 15 mt(uzunluk)

Duvar kağıdı uygulanabilir zeminler.


Duvar kağıdı uygulanacak yüzeylerin kuru(küflenme,su patlaması, ıslak alçı vb gibi olmaması gerekmektedir),düz ve pürüzsüz olması gerekir.

Her ne kadar kaba sıva diye tabir edilen zeminlere uygulanabiliyor olsada
pürüzsüz bir görünüm elde edilemez ve güzel görüntü özelliğini kaybeder . deforme olması kolaylaşır.Eğer kaba sıva bir yüzeye uygulayacaksanız ,
sıyırma denilen yöntemle alçı çekilerek duvarı olabildiğince pürüzsüz hale
getirebilirsiniz.Bunun sonucunda daha uzun ömürlü ve daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Duvar kağıdı temizliği

Duvar kağıdı temizliği yukarıda silinebilir duvar kağıdı açıklamasında bahsettiğimiz gibi farklılık gösterebilmektedir.Bunun için yine ürün açıklama etiketine bakılır veya satın alınan firmadan temizliği hakkında bilgi alınır.

Duvar kağıdı tamiratı

Duvar kağıdı tamiratı eğer desenli bir duvar kağıdına sahipseniz tamirat uygulanacak bölgede desen baz alınarak aynı desene sahip uygulanmamış duvar kağıdı desenler denk getirilerek hasarlı bölge üzerine uygulanır yeni parça ve hasarlı bölge kaydırılmadan kesilir daha sonra hasarlı bölgeye sahip kağıt alttan çekilerek üstteki yeni kağıt yapıştırılır.Sorunsuz bir tamirat istiyorsanız profesyonel bir duvar kağıdı ustasından yardım almalısınız aksi takdirde başta desen kayması olmak üzere bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz tahminimizce sizde bunu istemezsiniz.

Duvar kağıdı bakımı

Duvar kağıdının aslında öyle pek bir bakımı çıkmaz,zaman zaman silinmeli ve sökülmüş kısmı var mı diye kontrol edilmeli.Sökülmüş kısmı var ise duvar kağıdı yapıştırıcısı ile yapıştırılmalıdır.

Duvar kağıdı sökümü

Duvar kağıdı sökümü bir hayli zor olmakla beraber kimi duvar kağıtları kolay sökülmektedir.Duvar kağıdı kolayca sökmek için öncelikle boya rulosu vb. gibi bir araçla iyice yüzeyinden ıslatılmalı.1 veya 2 dakika bekledikten sonra el ile kontrol ederek hafif yumuşamışsa bir kenarından tutularak sökülebilmektedir.

Dilerseniz Antalya duvar kağıdı sayfamızı ziyaret edebilir ve çeşitli ürünlere göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir